ZIOŁA W CIĄŻY

Stosowanie ziół stało się ostatnio bardzo modne. Na każdą dolegliwość, którą wpiszemy w wyszukiwarkę Internetu, wyskoczy nam lista „dobroczynnych ziół”, niestety często bez dodatkowych informacji dotyczących ich działania. Nie musimy mieć recepty, nie mówi się o działaniu ubocznym i są łatwo dostępne. Należy pamiętać, że mimo iż ziół nie zalicza się do leków, to mogą mieć bardzo silne działanie. Ich stosowanie zawsze powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem.


W ciąży kobiety odczuwają wiele przykrych dolegliwości, szukając ratunku na wszelkie możliwe sposoby. Jednym z nich są herbatki i mieszanki ziołowe. Nie zawsze kobieta konsultuje przyjmowanie ziół z lekarzem bądź położną, a to niestety może mieć negatywny wpływ na ciąże i dziecko. Należy pamiętać, że są zioła, których stosowanie w ciąży jest zakazane ponieważ udowodniono ich negatywny skutek. Mogą one powodować przedwczesne skurcze macicy.  Zalicza się do nich:

 • Aloes-przede wszystkim w I trymestrze
 • Tymianek
 • Rozmaryn
 • Żeń-szeń
 • Chmiel
 • Cząber

Lista ziół bezpiecznych i pomocnych w ciąży jest o wiele dłuższa. Warto zapytać lekarza bądź położną o stosowanie ziół na konkretnie występujące dolegliwości. Do ziół, których stosowanie w ciąży jest bezpieczne a czasami nawet zalecane zaliczamy:

 • Pokrzywa zwyczajna
 • Imbir
 • Rumianek
 • Melisa
 • Nagietek
 • Mięta pieprzowa
 • Siemię lniane.

    

Bezpłatnie dla każdej kobiety od 25 tyg. ciąży Zapisz się