Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny (Warszawa, ul. A.J. Madalińskiego 25)  został partnerem Konferencji Naukowej ‘RAZEM WSPIERAMY KARMIENIE PIERSIĄ’ organizowanej przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią w dn. 27 maja  br. w Centrum Edukacyjnym Szpitala (ul. Madalińskiego25). Podczas spotkania przedstawione zostaną najnowsze doniesienia naukowe na temat karmienia naturalnego oraz omówione problemy związane z możliwościami i ograniczeniami dyrektorów placówek medycznych w upowszechnianiu idei karmienia piersią. Poruszony będzie także temat roli ojca we wspieraniu matki z problemami w karmieniu piersią, profilaktyka zdrowia matki, a także zasady  przestrzegania kodeksu marketingu produktów zastępujących mleko kobiece.

Podczas konferencji 5 placówek medycznych uhonorowanych zostało tytułem SZPITAL PRZYJAZNY DZIECKU  w ramach re-oceny (certyfikat przyznawany jest na okres 5 lat). Inicjatywa została stworzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) w celu przywrócenia prawidłowego sposobu żywienia dzieci na całym świecie. W Polsce idea popularyzowana jest od 1992r. Szpitale, które są odznaczone tytułem wypełniają ‘10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią’ – zasad wymagających poszanowania godności i prawa kobiet, w szczególności prawa matek karmiących oraz prawa do opieki medycznej najwyższej jakości w zgodzie z Zaleceniami WHO. Każda placówka, która zdobywa  tytuł jest porównywalna z odznaczonymi placówkami z całego świata, a jej sposób postępowania służy w pełni dobru dziecka i matki umożliwiając karmienie piersią. Jednocześnie w placówce odznaczonej tytułem SZPITAL PRZYJAZNY DZIECKU w pełni przestrzegany jest ‘Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece’, dając szansę matkom na podjęcie decyzji o karmieniu dziecka opartej na współczesnej wiedzy medycznej, a nie na reklamie.

Obecnie w Polsce jest 96 placówek odznaczonych certyfikatem ‘SZPITAL PRZYJAZNY DZIECKU’, na terenie Warszawy są to 3 szpitale, wśród nich Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny, który otrzymał tytuł ‘SZPTALA PRZYJAZNEGO DZIECKU’ po raz pierwszy w 2007r. oraz kolejny obowiązujący w latach 2013-17.