Bezpłatnie i online

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Wszystkim kobietom, potrzebującym wsparcia, opieki, dobrego słowa – polecam szkołę rodzenia w CMP. Polecam całe serce, które tam wkłada pani Agnieszka cud położna oraz pani Kasia kierowniczka tej szkoły. To kobiety, które dbają o drugiego człowieka, dają mu czas, pewność, przygotowanie do bycia mamą. A pani Kasia to wychodzi z sercem do wszystkich, nawet nie trzeba prosić o plansze czy linki do innych zajęć.
Agata, 21 października 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Polecam szkołę rodzenia Centrum CMP. Zajęcia były bardzo merytoryczne, miałam możliwość poznania Pani Położnej - gorąco polecam oraz zapoznania się z technikami pielęgnacji maluszka. Długoterminowo, najbardziej wartościowe zajęcia były właśnie z Panią Położną z pielęgnacji maluszka, technik karmienia i rodzicielstwa. Bardzo dobra szkoła!
Anna, 14 listopada 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Najlepsze zajęcia ever na żywo. Miła atmosfera, praktyczna wiedza i wiele bonusów od pani Kasi. Dużo ciekawych informacji i fajne materiały po szkole. Polecam! A położna jest najlepszym człowiekiem na świecie.
Ewelina, 27 września 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Zajęcia na żywo cudowne, wysoki poziom przekazywania wiedzy, bardzo podobały mi się informacje od położnej jej sposób przekazywania wiedzy.
Maria, 03 listopad 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Szkoła Rodzenia CMP Online to:

• dedykowana położna i konsultantka
• 15 godzin szkolenia
• bez wychodzenia z domu
• materiały szkoleniowe
• rehabilitacja uroginekologiczna
• rabaty i zniżki!

5 na 5 użytkowników poleca nas!

bambina.png

We Włoszech, ponad 20% dzieci  w wieku 4 lat, ma juz problemy z dziurami w zębach. Z tego powodu, ważne jest żeby przyglądać się higienie jamy ustnej Twojego maleństwa od pierwszych miesięcy życia, nawet zanim wyrosną mu pierwsze zęby.

Od tego czasu, rodzice, dając przykład i zwracając uwagę, są przede wszystkim odpowiedzialni za prawidłową edukację dotycząca higieny jamy ustnej ich dzieci.

Jest wiele różnych rodzajów bakterii w jamie ustnej ale tylko niektóre szczepy bakterii, zwane cariogenics, mogą prowadzić do infekcji zęba (ubytku)  i jednocześnie do demineralizacji i rozpadu szkliwa i zębiny. Zapobieganie ubytkom i pielęgnacja dziąseł, musi być rozpoczęta w bardzo młodym wieku i musi być częścią życia dziecka od pierwszych miesięcy życia, zakorzenioną w diecie nisko cukrowej, stosowaniem fluoru i właściwym używaniu szczoteczki do zębów.

Cukry ( sacharoza, maltoza, laktoza, fruktoza) sprzyjają powstawaniu bakterii cariogenic, dlatego zalecane jest ograniczenie używania tych substancji i mycie zębów po ich spożyciu i po posiłkach, żeby zapewnić zdrowie jamy ustnej.

Aby zapobiegać próchnicy najlepiej jest nie podawać mleka lub innych słodzonych napojów w nocy lub kiedy nie jest możliwe umycie zębów. Też z tego powodu nie jest wskazane zanurzanie smoczka w słodkich substancjach ( cukier, miód), ponadto taki zwyczaj może prowadzić do przyzwyczajenia się przez dziecko do nadmiernie słodkich smaków.

Fluor jest niezbędny do budowania zębów, w szczególności części zmineralizowanej: szkliwa. Z tego powodu matkom doradza się dołączenie fluorków do ich diety podczas ciąży( 1 mg dziennie począwszy od trzeciego miesiąca). Podawanie fluorków noworodkom należy rozpocząć od momentu urodzenia i kontynuować podawanie do trzeciego roku, w postaci tabletek lub kropli (0.25 mg dziennie). W przypadku karmienia piersią matka może kontynuować l branie fluorków, zamiast podawania ich noworodkowi, przez pierwsze sześć miesięcy.

Wybór systematycznego podawania, należy skonsultować z pediatrą, który weźmie tez pod uwagę zawartość fluorków w wodzie pitnej, co zapewni kontrolę ilości spożywanej przez dziecko: w tym wieku pasty do zębów zawierające fluor nie są zalecane gdyż mogą być nieumyślnie spożyte podczas mycia zębów, co zwiększyłoby ryzyko przedawkowania.

Z tego powodu, dzieci poniżej dwóch lat powinny używać past, w których jest niska zawartość fluoru (500 ppm), między drugim, a szóstym rokiem życia zawartość fluoru powinna być umiarkowana (1000pp), a dla dzieci po szóstym roku życia, zawartość fluoru powinna być większa (1000 ppm).

Osad nazębny, który tworzy się w jamie ustnej, musi być usuwany poprzez dokładne szczotkowanie zębów, ta praktyka powinna być stosowana od momentu pojawienia się pierwszych zębów.

Dzieciom do trzeciego roku życia rodzice dbają o czyszczenie zębów. Około czwartego lub piątego roku życia, tak szybko jak dziecko jest do tego zdolne, on lub ona mogą sami czyścić zęby, szczotkować je okrężnymi ruchami, od dziąseł do zębów, od góry do dołu, pod uważnym nadzorem rodziców.

W celu zapewnienia właściwej  higieny jamy ustnej dziecka, zalecane jest przyjęcie metody określającej konkretne potrzeby dziecka w zależności od różnych faz ząbkowania.

Zanim zęby wyrosną, zalecane jest, aby po karmieniu wyczyścić dziąsła mokrą, sterylną gazą. Począwszy od czwartego miesiąca, kiedy maluch zaczyna badać przedmioty poprzez wkładanie ich do buzi i kiedy zaczyna ząbkować, dziąsła są szczególnie spuchnięte i podrażnione, można wtedy użyć specjalnego kojącego żelu, który nakłada się palcem masując dziąsła.

Po pojawieniu się pierwszego zęba, przeważnie od szóstego miesiąca, zęby powinny być czyszczone szczoteczką do zębów specjalnie dopasowaną do wieku dziecka i pastą, która zawiera odpowiednią ilość fluoru.

Po skończeniu trzech lat zalecane jest, żeby stopniowo uczyć dziecko jak ma szczotkować zęby samodzielnie, wiele razy dziennie, a szczególnie po posiłkach.

 Pamiętaj, że nie należy używać nici dentystycznej podczas lat kiedy zęby rosną i dopuszcza się używanie jej tylko kiedy wszystkie zęby stałe wyrosły, a dziecko nabyło wysokiego poziomu sprawności manualnej. Kontrolowanie jamy ustnej musi być rozpoczęte od urodzenia, a zwłaszcza od momentu pojawienia się pierwszych zębów. Twój pediatra poradzi Ci wizytę u stomatologa przed piątym rokiem życia dziecka, tylko w wyjątkowych wypadkach, a po ukończeniu sześciu lat konieczne są regularne badania okresowe.

Mama i tata muszą dawać dobry przykład, czyścic swoje zęby regularnie, angażując do tego dziecko i zachęcając je, żeby ich naśladowało. Ponieważ nawyk dbania o właściwą i regularną higienę jamy ustnej jest pierwszym i najbardziej skutecznym sposobem zapobiegawczym, a dodatkowo chroni uśmiech dziecka.

Nowość! Pakiety badań
pocovidowych

Badania laboratoryjne w CMP
- umów się przed wizytą w oddziale