ChromaStock_45770545_900x300.png

Dostajemy wiele pytań, jak prawidłowo ocenić, że zbliża się moment porodu i należy udać się do szpitala. Możemy wyróżnić objawy wczesne, których znajomość da nam więcej czasu na reakcję, oraz objawy późne, które są dość wyraźne i przyszła mama nie będzie miała wątpliwości, że już niedługo jej pociecha ujrzy świat.
Przed porodem niektóre ciężarne zostają mile zaskoczone wskazaniami wagi. Nie dość, że przestały tyć, to jeszcze schudły od 0,5 do 1kg. Inne doświadczają kłopotów ze strony układu pokarmowego. Pojawiają się u nich biegunki. Wynika to z faktu, iż organizm oczyszcza się, aby ułatwić maluchowi przedostanie się przez kanał rodny. Wiele kobiet wyznaje, że tuż przed porodem czuło niepokój, który ciężko było wyjaśnić.
Dwa najbardziej wyraziste objawy zbliżającego się porodu, to :

• regularne skurcze - to sygnał, że już czas. Gdy skurcze macicy przybierają na sile, wydłużają się, stają się bolesne i pojawiają się w regularnych odstępach czasu, jesteś coraz bliżej rozwiązania,
  • odejście wód płodowych może przybrać formę delikatnego sączenia bądź odpłynięcia dużej ilości płynu. To ewidentny sygnał, że zaczął się prawdziwy poród. Gdy wody sączą się nawet bardzo delikatnie, skontaktuj się z położną lub lekarzem.