iStock_000003493041Small_900x300.png

Ojciec może być obecny przy porodzie, na dwa sposoby. Po pierwsze partner może być obecny przy pierwszej fazie porodu. Końcem tej fazy jest moment, kiedy szyjka macicy ma odpowiednią rozwartość. Wtedy partner może wyjść, bądź też zdecydować się zostać. Musi pamiętać, wówczas, że w każdym momencie może opuścić salę porodową. Często takie obciążanie psychiczne, jakim jest poród, staje się dla mężczyzny zbyt trudny i musi on opuścić sale porodową.

Drugim sposobem jest obecność mężczyzny przy samym porodzie. Partner siedzi obok partnerki lub za nią. Nie zaleca się oglądania samego porodu, gdyż może to traumatycznie wpłynąć na mężczyznę oraz negatywnie na sferę intymną pary. Warto jednak zaznaczyć, że wspólny poród bardzo zbliża partnerów i jest przeżyciem, które spaja związek bardzo mocno. A jeśli zdecyduje się na przecięcie pępowiny dziecka, będzie to niezapomniana chwila.