Bezpłatnie i online

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Wszystkim kobietom, potrzebującym wsparcia, opieki, dobrego słowa – polecam szkołę rodzenia w CMP. Polecam całe serce, które tam wkłada pani Agnieszka cud położna oraz pani Kasia kierowniczka tej szkoły. To kobiety, które dbają o drugiego człowieka, dają mu czas, pewność, przygotowanie do bycia mamą. A pani Kasia to wychodzi z sercem do wszystkich, nawet nie trzeba prosić o plansze czy linki do innych zajęć.
Agata, 21 października 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Polecam szkołę rodzenia Centrum CMP. Zajęcia były bardzo merytoryczne, miałam możliwość poznania Pani Położnej - gorąco polecam oraz zapoznania się z technikami pielęgnacji maluszka. Długoterminowo, najbardziej wartościowe zajęcia były właśnie z Panią Położną z pielęgnacji maluszka, technik karmienia i rodzicielstwa. Bardzo dobra szkoła!
Anna, 14 listopada 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Najlepsze zajęcia ever na żywo. Miła atmosfera, praktyczna wiedza i wiele bonusów od pani Kasi. Dużo ciekawych informacji i fajne materiały po szkole. Polecam! A położna jest najlepszym człowiekiem na świecie.
Ewelina, 27 września 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Zajęcia na żywo cudowne, wysoki poziom przekazywania wiedzy, bardzo podobały mi się informacje od położnej jej sposób przekazywania wiedzy.
Maria, 03 listopad 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Szkoła Rodzenia CMP Online to:

• dedykowana położna i konsultantka
• 15 godzin szkolenia
• bez wychodzenia z domu
• materiały szkoleniowe
• rehabilitacja uroginekologiczna
• rabaty i zniżki!

5 na 5 użytkowników poleca nas!


Jak odciągać, przechowywać i podawać mleko kobiece, czyli wszystko o karmieniu piersią „inaczej” i o systemie Kiinde Twist™.
Prawie każda mama karmiąca piersią napotyka na swojej mlecznej drodze takie sytuacje, kiedy chcę lub musi odciągnąć pokarm. Przyczyny bywają najróżniejsze.
Niektóre mamy karmiące potrzebują raz na jakiś czas odciągnąć jedną lub kilka porcji mleka przed zaplanowanym wyjściem z domu. Albo też – niezależnie od swoich planów – starają się regularnie ściągać mleko i mieć je zawsze w zamrażarce. Na wszelki wypadek.
Są także takie sytuacje, kiedy przyjaźń z laktatorem jest konieczna w celu pobudzania i rozkręcania laktacji albo poczucia ulgi przy nawale pokarmu.
Duża grupa kobiet z najróżniejszych powodów decyduje się na karmienie piersią „inaczej”, czyli na podawanie swojego pokarmu butelką przez cały okres karmienia. Pokarm odciągają także mamy wcześniaków oraz mamy chorych noworodków, które muszą dochodzić do sił na szpitalnych oddziałach neonatologicznych.

Odciąganie pokarmu
Pokarm można odciągać na dwa sposoby – ręcznie lub za pomocą laktatora.
Laktatory dzielą się na ręczne i elektryczne. To, jaki laktator wybierzemy, zależy od naszych potrzeb, zasobności portfela, planów co do ilości i częstości odciągania mleka, ale także od naszych piersi.
Mleko można odciągać do pojemników wielorazowych (butelki, pojemniki), ale najwygodniej korzystać z jednorazowych woreczków do przechowywania pokarmu. Są czyste biologicznie i gotowe do użycia, a poza tym zajmują mało miejsca w lodówce czy zamrażarce. Jeśli chce się uniknąć sterylizacji butelek i przelewania pokarmu do woreczków strunowych i odwrotnie, idealnym rozwiązaniem są jednorazowe woreczki Twist Pouch™ z zakrętkami do bezpośredniego odciągania, przechowywania i podawania mleka kobiecego. Można je stosować z laktatorami dowolnej marki dzięki uniwersalnym przejściówkom do laktatorów. Nie trzeba przelewać mleka po odciągnięciu, co oznacza, że nie uroni się ani jednej kropli. Jest to niezwykle wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Woreczki i przejściówki do laktatorów do kupienia (tutaj) – www.kiinde.pl/sklep

Przechowywanie2.jpg


 
Woreczki Twist Pouch™ wyposażone są w szczelne zakrętki, dzięki czemu zaraz po odciąganiu dobrze zabezpieczony pokarm można zamrozić lub schować do lodówki.
Niezależnie od tego, czy będziemy odciągać pokarm dla noworodka, wcześniaka, czy dla kilkumiesięczniaka, przed rozpoczęciem odciągania należy dokładnie umyć ręce i laktator z wszystkimi jego elementami.
Dezynfekcja/sterylizacja laktatora i jego elementów oraz wielorazowych pojemników do przechowywania pokarmu zalecana jest dla dziecka urodzonego o czasie:
•    w pierwszym miesiącu jego życia – przed każdym użyciem,
•    w drugim miesiącu życia dziecka – raz dziennie,
•    od trzeciego miesiąca życia dziecka – dwa do trzech razy w tygodniu.
Dezynfekcja/sterylizacja polega na wyparzaniu wrzątkiem (wygotowaniu) lub użyciu elektrycznego bądź mikrofalowego sterylizatora parowego.
Najważniejsze zasady postępowania z odciągniętym pokarmem:
•    odciągnięty pokarm możemy od razu podać dziecku albo przechować go w temperaturze pokojowej, w lodówce lub w zamrażarce;
•    jeśli nie mamy zamiaru podać odciągniętego mleka w przeciągu kilku najbliższych godzin, należy pokarm schować do lodówki lub zamrozić;
•    nie wolno łączyć ze sobą porcji pokarmu o dwóch różnych temperaturach, czyli na przykład pokarmu o temperaturze ciała lub pokojowej z pokarmem, który stoi w lodówce. Jeśli chcemy zmieszać pokarm z dwóch sesji odciągania, należy świeże mleko schodzić w lodówce i dopiero wtedy połączyć z poprzednią porcją o tej samej, niższej temperaturze;
•    nigdy nie wolno łączyć mleka rozmrożonego i świeżo odciągniętego;
•    zawsze należy oznaczyć datę i godzinę odciągnięcia pokarmu.

W jakich warunkach i jak długo można przechowywać mleko kobiece w domu?
Mleko świeże:
•    temperatura 18–25°C – 4 do 8 godzin,
•    temperatura 25–37°C – do 4 godzin,
•    temperatura do 15°C – do 24 godzin,
•    temperatura przy tylnej ścianie lodówki (do 4°C) – do 96 godzin,
•    drzwi lodówki – nie przechowujemy pokarmu w drzwiach lodówki.

Mleko zamrożone:
•    zamrażalnik w chłodziarko-zamrażarce -10°C – 1 do 2 tygodni,
•    zamrażalnik w chłodziarko zamrażarce -14°C – kilka tygodni do 3 miesięcy,
•    zamrażarka -20°C – 3 do 6 miesięcy (niektóre źródła mówią nawet o 12 miesiącach).

Mleko rozmrożone i/lub podgrzane przechowujemy w temperaturze pokojowej maksymalnie do 4 godzin.
Resztkę mleka niewypitego przez dziecko wylewamy maksymalnie po 4 godzinach!
Nigdy nie wolno ponownie zamrażać raz rozmrożonego mleka!

Jakie są zasady przygotowania mleka matki, by można je było poda
 dziecku?
•    temperaturą idealną do podania jest 37°C;
•    minimalną temperaturą do podania jest temperatura pokojowa;
•    nie wolno podawać dziecku mleka prosto z lodówki;
•    nie wolno podgrzewać ani rozmrażać mleka kobiecego w kuchence mikrofalowej, w garnku, na gazie, na indukcji; mleka nie wolno także gotować (te sposoby powodują utratę cennych składników odżywczych, przez co mleko traci swoje właściwości);
•    mleko można rozmrażać, przekładając je odpowiednio wcześniej do lodówki lub pozostawiając w temperaturze pokojowej, ewentualnie w letniej kąpieli wodnej, pod letnią bieżącą wodą lub w odpowiednim podgrzewaczu;
•    mleko z lodówki podgrzać można w ciepłej kąpieli wodnej, pod ciepłą bieżącą wodą lub w odpowiednim podgrzewaczu.

Podawanie mleka kobiecego, czyli jak nakarmić dziecko odciągniętym pokarmem
Zatem Jak nakarmić dziecko odciągniętym pokarmem?
Podgrzane do odpowiedniej temperatury mleko kobiece przelewamy do butelki, nakręcamy smoczek i karmimy niemowlę.
Ale można jeszcze prościej. Jeśli zdecydowałaś się na bezpośrednie odciąganie pokarmu prosto do zakręcanych woreczków Twist Pouch™ nie ma nic prostszego, jak nakarmić dziecko bezpośrednio z woreczka, bez przelewania mleka do butelki. Wystarczy wpiąć woreczek w Butelkę Squeeze™, jednym ruchem nałożyć aktywny smoczek Activ Latch™ o wybranym przepływie (slow, medium, fast) i nakarmić dziecko.
 

Przechowywanie3.jpg

 Smoczki Activ Latch™ wymagają aktywnego ssania i pobudzania, żeby mleko płynęło, są więc bardzo dobrym rozwiązaniem przy karmieniu naprzemiennym z butelki i piersi. System Twist™ do kolekcjonowania, przechowywania i podawania mleka kobiecego jest na tyle uniwersalny, że nie zmusza do korzystania ze smoczków Activ Latch™  (choć my oczywiście uważamy, że są najodpowiedniejsze). Jeśli dziecko akceptuje inne smoczki, bez najmniejszego problemu można za pomocą uniwersalnych przejściówek Direct Pump™  nakręcić na woreczek Twist Pouch™ smoczek innej popularnej marki.

Więcej o systemie Twist do kolekcjonowania, przechowywania i podawania mleka kobiecgo (tutaj) (link do http://kiinde.pl/k/5/nasze-produkty-twist).
Wszystkie akcesoria Kiinde® Twist™ do kupienia (tutaj) (link do naszego sklepu).
Woreczki Twist Pouch™ z nakrętkami i cały system Twist™ marki Kiinde® to niewiarygodne ułatwienie procesu odciągania, przechowywania i podawania mleka kobiecego. Kto kiedykolwiek odciągał mleko dla swojego malucha, ten wie, że przy tej procedurze każde ułatwienie jest na wagę złota.

  

Szczepienia przeciwko
COVID-19 w CMP!

Nowość! Pakiety badań
pocovidowych

Badania laboratoryjne w CMP
- umów się przed wizytą w oddziale