Bezpłatnie i online

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Wszystkim kobietom, potrzebującym wsparcia, opieki, dobrego słowa – polecam szkołę rodzenia w CMP. Polecam całe serce, które tam wkłada pani Agnieszka cud położna oraz pani Kasia kierowniczka tej szkoły. To kobiety, które dbają o drugiego człowieka, dają mu czas, pewność, przygotowanie do bycia mamą. A pani Kasia to wychodzi z sercem do wszystkich, nawet nie trzeba prosić o plansze czy linki do innych zajęć.
Agata, 21 października 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Polecam szkołę rodzenia Centrum CMP. Zajęcia były bardzo merytoryczne, miałam możliwość poznania Pani Położnej - gorąco polecam oraz zapoznania się z technikami pielęgnacji maluszka. Długoterminowo, najbardziej wartościowe zajęcia były właśnie z Panią Położną z pielęgnacji maluszka, technik karmienia i rodzicielstwa. Bardzo dobra szkoła!
Anna, 14 listopada 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Najlepsze zajęcia ever na żywo. Miła atmosfera, praktyczna wiedza i wiele bonusów od pani Kasi. Dużo ciekawych informacji i fajne materiały po szkole. Polecam! A położna jest najlepszym człowiekiem na świecie.
Ewelina, 27 września 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Zajęcia na żywo cudowne, wysoki poziom przekazywania wiedzy, bardzo podobały mi się informacje od położnej jej sposób przekazywania wiedzy.
Maria, 03 listopad 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Szkoła Rodzenia CMP Online to:

• dedykowana położna i konsultantka
• 15 godzin szkolenia
• bez wychodzenia z domu
• materiały szkoleniowe
• rehabilitacja uroginekologiczna
• rabaty i zniżki!

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Wszystkie kobiety rodzące w szpitalu, bez względu na to czy będą rodziły siłami natury, czy przez cesarskie cięcie muszą przygotować torbę. Od teraz nie tylko dla siebie, ale również dla swojego dziecka. Wkrótce zostaniesz mamą i nie wiesz, co zabrać do szpitala na poród? Przeczytaj koniecznie!

 

CZYM JEST CIĘCIE CESARSKIE?

Poród przez cięcie cesarskie, potocznie nazywany cesarką, to jeden z dwóch rodzajów porodu. Drugim jest poród naturalny, inaczej poród siłami natury. Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym. W jego trakcie na około 15 centymetrów rozcinane są powłoki brzuszne i mięsień macicy a następnie wyciągane jest niemowlę, łożysko i błony płodowe. Następnie macica, otrzewna i skóra są zszywane. Jeśli kobieta była znieczulona dolędźwiowo tuż po urodzeniu dziecka może je zobaczyć i nakarmić piersią. Jeśli mama była jednak znieczulona ogólnie, aby zobaczyć swoje maleństwo, będzie musiała się wybudzić.

 

KIEDY SPAKOWAĆ TORBĘ DO SZPITALA NA PORÓD?

Każda przyszła mama z niecierpliwością wyczekuje terminu porodu. Organizuje pokój dziecka, kupuje ubranka i akcesoria dla swojego Maluszka. Kiedy przychodzi pora na spakowanie torby do szpitala? I co do niej spakować? To pytania, które pojawiają się w głowie każdej kobiety spodziewającej się dziecka.

Ciąża, jak dobrze wiemy, powinna trwać 9 miesięcy. To czas nadchodzących zmian i niemal każda kobieta jest wtedy bardzo zorganizowana. Wiele kobiet w okresie ciąży doświadcza syndromu wicia gniazda, który daje się odczuć uzyskaniem większej siły do działania. Oczywiście nie w pierwszych miesiącach ciąży, kiedy chce się nam wyłącznie spać i nie w głowie nam jeszcze wicie gniazda. Ale senność i zmęczenie ustępują a wtedy, mimo iż nie jest nam zalecana praca fizyczna, czujemy, że mogłybyśmy przenosić góry. Przed nami nie lada wyzwanie – urodzenie dziecka a później jego wychowanie.

Jak na odpowiedzialne matki przystało, większość kobiet zaczyna pakowanie torby około 32 tygodnia ciąży. Każda z nas zna planowany termin porodu, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy poród następuje szybciej. Warto więc potraktować pakowanie torby do szpitala na poród cesarski lub naturalny jako proces, uzupełniając jej zawartość w miarę potrzeb w kolejnych tygodniach prawidłowo rozwijającej się ciąży.

 

CO ZABRAĆ DO SZPITALA NA PORÓD CESARSKI?

Pakując się do szpitala na poród można spakować dwie torby – osobno dla siebie i osobno dla dziecka lub jedną – większą. Zawartość torby do szpitala na poród cesarski nie różni się niczym od zawartości torby do szpitala na poród naturalny.

Nie powinno więc zabraknąć takich elementów jak:

 • ubranka dla dziecka – 4-5 pajacyków, 4-5 body, najlepiej zapinanych w kroku, co ułatwia ubieranie i przebieranie dziecka,
 • 2-3 ręczniki kąpielowe, 
 • 2-3 pieluchy tetrowe,
 • skarpetki, rękawiczki ochronne, czapeczki,
 • paczka pieluch jednorazowych,
 • chusteczki nawilżające,
 • preparaty do pielęgnacji niemowląt – oliwka, kosmetyk do mycia, szczoteczka do włosów, krem do pielęgnacji pupy dziecka,
 • kocyk, rożek,
 • nosidełko,
 • ubranka do wyjścia.

 

W zestawie dla kobiety powinny znaleźć się:

 • 2- 3 koszule z rozpinanym przodem ułatwiającym karmienie,
 • szlafrok,
 • klapki basenowe,
 • biustonosze do karmienia,
 • majtki jednorazowe lub wygodne, bawełniane, które nie będą podrażniać rany brzucha,
 • ręczniki,
 • kosmetyki i preparaty do higieny,
 • wkładki laktacyjne,
 • podpaski poporodowe, które po cięciu cesarskim także będą potrzebne.

Nieco później do szpitalnej torby zapakować powinnaś też dowód osobisty, aktualne zaświadczenie o ubezpieczeniu, kartę ciąży, wyniki badań a w przypadku porodu cesarskiego także skierowania do szpitala. 

Szczepienia przeciwko
COVID-19 w CMP!

Nowość! Pakiety badań
pocovidowych

Badania laboratoryjne w CMP
- umów się przed wizytą w oddziale