Szkoła Rodzenia Online

Wyjątkowa oferta! Jedyne 49 zł za 12 miesięczny dostęp! (cena regularna - 249 zł)

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Maria

Zajęcia na żywo cudowne, wysoki poziom przekazywania wiedzy, bardzo podobały mi się informacje od położnej…

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Anna

Pani Agnieszka jest mistrzynią w położnictwie, zna dużo tajemnic i trików które pozwolą…

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Ewelina

Najlepsze zajęcia na żywo, jakie kiedykolwiek miałem! Miła atmosfera, praktyczna wiedza i wiele bonusów. Dużo…

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Weronika

Rzetelna, mądra wiedza prowadzącej położnej, uświadamianie o istnieniu pewnych problemów o których…

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Nazewnictwo stosowane naprzemiennie ale chodzi o jedną osobę, o położną podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która świadczy usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Położna POZ sprawuje opiekę położniczo-neonatologiczno-ginekologiczną nad kobietami w każdym wieku i okresie życia oraz noworodkami płci męskiej do 8 tygodnia życia. Wystarczy wybrać położną i wypełnić deklarację wyboru aby mogła sprawować nad nami opiekę finansowaną przez NFZ.


Niestety w Polsce kobiety zgłaszają się do położnej POZ dopiero w ciąży lub po porodzie. Niestety bo położna to wykwalifikowany pracownik medyczny, który zgodnie ze swoimi kompetencjami zawodowymi opiekuje się kobietą i świadczy usługi medyczne. Do położnej POZ możemy się zgłosić gdy chcemy pobrać cytologię, planujemy ciążę, na naukę samobadania piersi czy karmienia piersią, czy też po receptę. Oczywiście to tylko niektóre z całego wachlarza usług, które świadczy położna, gdy zgłaszamy się poza okresem ciąży i połogu.


Każda kobieta w ciąży powinna zgłosić się do swojej położnej POZ. Po 21 tygodniu ciąży może rozpocząć edukację przedporodową. Między 21 a 31 możliwe jest jedno spotkanie w tygodniu, od 32 dwa. Spotkania odbywają się według ustalonego planu edukacji, w domu pacjentki bądź w gabinecie położnej. O miejscu, w których odbywają się spotkania decyduje położna wraz z pacjentką, uwzględniając stan pacjentki, potrzebny sprzęt i warunki lokalowe. Idealna sytuacja byłaby ta, w której patronaże po porodzie wykonuje ta sama, znana nam już położna. Standard wizyt poporodowych mówi o minimum 4 wizytach położnej, chyba ze pacjentka zdecyduje wcześniej o podpisaniu rezygnacji. 


Warto wybrać i poznać „swoją” położną POZ nie tylko w czasie ciąży czy po porodzie. Pamiętajmy, że położana ma duże kompetencje zawodowe, z których warto korzystać, tym bardziej że świadczone przez nią usługi są bezpłatne.