Bezpłatnie i online

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Polecam zajęcia! Pani Agnieszka ma ogromną wiedzę, wie jak ją przekazać, czyli konkretnie i z zaangażowaniem.
Ewelina

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Rewelacja! Format zajęć i tematyka bardzo interesująca. Polecam każdej przyszłej mamie.
Patrycja

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Ogrom merytorycznej i praktycznej wiedzy! To moje pierwsze dziecko, ale czuję się świetnie przygotowana.
Małgosia

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Przemiła Pani prowadząca, położna z długim stażem, która na bieżąco odpowiadała na pojawiające się pytania. Polecamy wszystkim przyszłym mamom i tatusiom!
Karolina

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Szkoła Rodzenia CMP Online to:

• dedykowana położna i konsultantka
• 15 godzin szkolenia
• bez wychodzenia z domu
• materiały szkoleniowe
• rehabilitacja uroginekologiczna
• rabaty i zniżki!

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Ciąża to nie choroba… Ile razy słyszałaś to zdanie będąc w ciąży? A jednak ciąża to stan, kiedy pojawiają się różne nieprzyjemne, aczkolwiek nie zawsze niebezpieczne dolegliwości. Zgaga, która należy do tych przypadłości, objawia się nieprzyjemnym pieczeniem, czasami nawet palącym bólem wzdłuż przełyku. Odczuwany jest również kwaśny lub gorzki smak w ustach.


Zgaga może pojawić się na każdym etapie ciąży, chociaż najczęściej dokucza pod koniec tego okresu. Na początku ciąży głównym winowajcą jest progesteron, który z jednej strony utrzymuje ciąże ale z drugiej powoduje rozluźnienie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, a to z kolei prowadzi do osłabienia zwieracza dolnego przełyku.


W zaawansowanej ciąży dodatkowym czynnikiem wywołującym zgagę jest mocno już powiększona macica, co powoduje ucisk żołądka. 


Niestety odżywianie i tryb życia kobiety w ciąży również wpływa na wystąpienie zgagi. Należy więc ograniczyć lub wykluczyć produkty powodujące nasilenie wydzielania kwasu żołądkowego. Do takich produktów należą: kawa, czarna herbata, kwaśne soki, soki, słone i tłuste potrawy oraz przekąski, słodycze i ogólnie produkty wysoko przetworzone.

Posiłki powinny zmniejszyć swoją objętość, a ostatni posiłek powinien być spożywane 2-3h przed snem. Można zwiększyć lub wprowadzić do diety chude mleko, kefiry i jogurty oraz migdały. Zmiana pozycji do snu, również może pomóc w walce z dolegliwościami. Głowa powinna być uniesiona do góry lub wręcz powinno się spać w pozycji półsiedzącej. Ubrania powinno dobierać się takie, które nie uciskają okolicy żołądka.

Zanim udamy się ze swoimi dolegliwościami do lekarza i zaczniemy stosować leki warto zastosować się do powyższych rad.

 

Szczepienia przeciwko
COVID-19 w CMP!

Nowość! Pakiety badań
pocovidowych

Badania laboratoryjne w CMP
- umów się przed wizytą w oddziale