Bezpłatnie i online

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Polecam zajęcia! Pani Agnieszka ma ogromną wiedzę, wie jak ją przekazać, czyli konkretnie i z zaangażowaniem.
Ewelina

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Rewelacja! Format zajęć i tematyka bardzo interesująca. Polecam każdej przyszłej mamie.
Patrycja

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Ogrom merytorycznej i praktycznej wiedzy! To moje pierwsze dziecko, ale czuję się świetnie przygotowana.
Małgosia

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Przemiła Pani prowadząca, położna z długim stażem, która na bieżąco odpowiadała na pojawiające się pytania. Polecamy wszystkim przyszłym mamom i tatusiom!
Karolina

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Szkoła Rodzenia CMP Online to:

• dedykowana położna i konsultantka
• 15 godzin szkolenia
• bez wychodzenia z domu
• materiały szkoleniowe
• rehabilitacja uroginekologiczna
• rabaty i zniżki!

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Czy moje dziecko najada się pokarmem z piersi?


To bardzo częste pytanie, zadawane przez mamy karmiące piersią. Aby to sprawdzić, poddajemy kontroli kilka czynników, m.in.:

  • liczba karmień na dobę, pozycję i mechanizm ssania,
  • aktywność dziecka przy piersi, odczucia w piersi w czasie i po karmieniu,
  • liczba mokrych pieluch oraz liczba i wygląd stolców oraz przyrosty masy ciała.

Uwagę skierujmy na przyrosty masy ciała, które wyliczamy na dobę lub tydzień. W pierwszych trzech miesiącach życia, prawidłowo masa dziecka powinna wzrastać o 26-31g, między trzecim a szóstym miesiącem 17-18g/ dobę, w kolejnym kwartale 12-13g, a między 9 miesiącem a ukończeniem roku 9g/dobę (wskaźniki wg R. Lawrence). Niestety, czasami ważenie dziecka jest wykonane w nieprawidłowy sposób.  Ważne jest sprawdzenie wagi, a dokładnie jej działania. Waga powinna stać na twardym i stabilnym podłożu. Ważyć należy bez ubranek i pieluszki, a w przypadku ważenia dziecka codziennie starać się wykonywać czynność o stałej porze. Przyrosty należy liczyć od najniższej masy dziecka, a nie urodzeniowej (wpis znajduje się w książeczce zdrowia dziecka).


W przypadku wątpliwości lub nieprawidłowości w przyrostach masy lub ocenie innych czynników wskazujących, że dziecko otrzymuje zbyt małą ilość pokarmu, warto w pierwszej kolejności skontaktować się z położną środowiskowo-rodzinną lub doradcą laktacyjnym, ewentualnie pediatrą. Jeśli dziecko karmione jest piersią, a przyrosty są nieprawidłowe, zmiany w diecie dziecka nie powinny być wprowadzane bez konsultacji z personelem medycznym, posiadającym wiedzę w tym temacie. Mowa tu o dokarmianiu ściągniętym pokarmem mamy, jak i mieszanką czy wprowadzenie pokarmów stałych na późniejszym etapie życia dziecka.

Szczepienia przeciwko
COVID-19 w CMP!

Nowość! Pakiety badań
pocovidowych

Badania laboratoryjne w CMP
- umów się przed wizytą w oddziale