Bezpłatnie i online

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Wszystkim kobietom, potrzebującym wsparcia, opieki, dobrego słowa – polecam szkołę rodzenia w CMP. Polecam całe serce, które tam wkłada pani Agnieszka cud położna oraz pani Kasia kierowniczka tej szkoły. To kobiety, które dbają o drugiego człowieka, dają mu czas, pewność, przygotowanie do bycia mamą. A pani Kasia to wychodzi z sercem do wszystkich, nawet nie trzeba prosić o plansze czy linki do innych zajęć.
Agata, 21 października 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Polecam szkołę rodzenia Centrum CMP. Zajęcia były bardzo merytoryczne, miałam możliwość poznania Pani Położnej - gorąco polecam oraz zapoznania się z technikami pielęgnacji maluszka. Długoterminowo, najbardziej wartościowe zajęcia były właśnie z Panią Położną z pielęgnacji maluszka, technik karmienia i rodzicielstwa. Bardzo dobra szkoła!
Anna, 14 listopada 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Najlepsze zajęcia ever na żywo. Miła atmosfera, praktyczna wiedza i wiele bonusów od pani Kasi. Dużo ciekawych informacji i fajne materiały po szkole. Polecam! A położna jest najlepszym człowiekiem na świecie.
Ewelina, 27 września 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Zajęcia na żywo cudowne, wysoki poziom przekazywania wiedzy, bardzo podobały mi się informacje od położnej jej sposób przekazywania wiedzy.
Maria, 03 listopad 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Szkoła Rodzenia CMP Online to:

• dedykowana położna i konsultantka
• 15 godzin szkolenia
• bez wychodzenia z domu
• materiały szkoleniowe
• rehabilitacja uroginekologiczna
• rabaty i zniżki!

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Ciężarna na każdym etapie ciąży ma dolegliwości, dyskomfort związany z tym stanem. Nie zawsze wie jak sobie z nimi poradzić, nie wie czy metody naturalne może zastosować, czy może lub powinna sięgnąć po produkty farmaceutyczne. Jednak na cokolwiek by się decydowała, to zawsze powinna się skonsultować z lekarzem lub położną prowadzącą ciążę.

Na nudności, które zwykle trwają do 12-14 tygodnia ciąży możne zastosować właściwą dietę. Dieta taka polega na unikaniu dużych, obfitych, pikantnych posiłków i ciężkostrawnych przekąsek. Zalecane jest by kobieta regularnie piła wodę niegazowaną, soki warzywne i owocowe, mleko, herbaty ziołowe i owocowe. Napoje powinna pić pomiędzy posiłkami, a nie w trakcie ich spożywania. Można również posiłkować się kwaśnymi oraz miętowymi cukierkami lub artykułami spożywczymi zawierającymi imbir, np. plasterki imbiru do ssania, kandyzowane kawałki jego korzenia.

Witamina B6 okazuje się, że też ma działanie zmniejszające nudności. Znajdziemy ją w takich produktach tj. kasza gryczana, białe mięso kurczaka lub indyka, w brokułach. Inne sposoby, które mogą pomóc podczas nudności to relaksacja, medytacja, aktywność fizyczna tj. joga lub pilates.

Ból głowy, podobnie jak nudności wynikają ze zmian hormonalnych, które mają miejsce podczas trwania ciąży. W tej sytuacji pomóc może regularna gimnastyka, odpoczynek, właściwa dieta, picie ok. 3 litrów wody dziennie.

Obrzęk żył w odbycie i odbytnicy, to problem nie jednej ciężarnej. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej realny kłopot. Na złagodzenie tego problemu możne być przydatne jedzenie siemienia lnianego, śliwek, rabarbaru, otrębów oraz niektórych ziół, które mają delikatne działanie przeczyszczające, na przykład rzewienia, tataraku, tymianku. Im większe zaparcie tym większa szansa na powstanie hemoroidów.

Jak sobie radzić z hemoroidami w ciąży?

Przede wszystkim może pomóc zastosowanie diety wysokobłonnikowej, picie dużej ilości wody. W tym przypadku aktywność fizyczna również jest dobrym rozwiązaniem.

Dyskomfort związany z powstaniem hemoroidów może złagodzić przykładnie aloesu, octu jabłkowego lub oleju kokosowego do zmienionego chorobowo miejsca. Można zrobić też kąpiel, gdzie do wanny z wodą należy dodać ½ szklanki soku jabłkowego – łagodzi on swędzenie i dolegliwości bólowe. Innym sposobem naturalnym może być wykonany okład z oczaru wirginijskiego.

Zgaga, to kolejne częste zmartwienie ciężarnych. Przy tym odczuwalnym dyskomforcie powinno pomóc picie niegazowanych napoi, spożywanie pokarmów lekkostrawnych, nie kwaśnych, z ograniczoną ilością cytrusów. Zamiast obfitych posiłków zalecane jest jedzenie kilku mniejszych w ciągu dnia. Warto pamiętać, że liście bazylii działają też łagodząco na zgagę, a także na zmniejszenie nudności i wzdęć.

Opuchnięte kostki, zdarzają się najczyściej pod koniec ciąży. W tej sytuacji znaczenie też mają  temperatura powietrza i zmęczenie ciężarnej. Można sobie z nimi poradzić poprzez zawinięcie nóg w liście kapusty białej (pod koniec dnia). Inny sposób, to masowanie nóg olejkami pobudzającymi krążenie krwi, np. olejkiem kokosowym lub cyprysowym.

Zakażenie układu moczowego powstaje w wyniku ucisku rosnącej macicy na moczowody. Pomocna w leczeniu może być żurawina, a właściwie jej jedzenie. Ma ona działanie przeciwbakteryjne. Przy powtarzających się zakażeniach układu moczowego powinno się unikać kąpieli w wannie zwłaszcza z dodatkiem środków pieniących – sprzyjają rozwojowi infekcji.

O tym jak ważne dla nas i rosnącego płodu jest żelazo, chyba nie trzeba mówić. Należy na bieżąco dbać o jego prawidłowy poziom, przede wszystkim stosując dietę  bogatą w ciemnozielone warzywa, produkty zbożowe z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych, owoce oraz mięso, ryby, jaja, mleko, jak i produkty mleczne. Bogatym źródłem żelaza jest sok z pokrzyw, owoce derenia właściwego, sok z buraka oraz spirulina – alga znajdująca się w słonowodnych jeziorach Meksyku.

Na infekcję grypopochodną, tzw. przeziębienie skuteczna jest jeżówka purpurowa, odpoczynek, sen.


mgr Agnieszka Popławska-Topor

położna prowadząca Szkołę Rodzenia w Centrum Medycznym CMP

 

Bibliografia

Fundacja Rodzić po Ludzku

M jak Mama

Wp Parenting

Medodent

Szczepienia przeciwko
COVID-19 w CMP!

Nowość! Pakiety badań
pocovidowych

Badania laboratoryjne w CMP
- umów się przed wizytą w oddziale