Jedna z metod stosowana przy indukcji porodu i/lub zatrzymania akcji porodowej w sposób naturalny, to masaż brodawek sutkowych. Podrażnianie brodawek powoduje pobudzenie i wysłanie sygnałów przez zakończenia nerwowe w niej znajdujące się do przysadki mózgu, a ta w odpowiedzi produkuje i uwalnia oksytocynę, która działa naskurczowo na mięsień macicy. Prawidłowy masaż polega na masowaniu każdej piersi oddzielnie. Brodawkę należy uchwycić pomiędzy kciuk i pozostałe palce dłoni, następnie rolować ją i pociągać przez 2 minuty; po wykonaniu masażu należy odpocząć przez ok. 3 min; powtarzać czynności przez 20 min. Jeżeli skurcze pojawiają się co 3 min, trwają dłużej niż 1 min. należy zakończyć stosowanie masażu.

Innym sposobem jest aktywność fizyczna w postaci spacerów, tańca, wchodzenia po schodach – aktywność ma ułatwić wstawianie się główki dziecka do kanału rodnego, a także przechodzenie jej przez kanał rodny. Inne oczekiwane działanie to nasilanie czynności skurczowej mięśnia macicy.

Nie bez znaczenia też jest współżycie seksualne z partnerem. Wytrysk nasienia męskiego do pochwy może mieć korzystne działanie na naturalne rozpoczęcie porodu. To prostaglandyny zawarte w nasieniu męskim wpływają korzystnie na konsystencję i  rozwieranie się szyjki macicy. Podczas stosunku uwalniane są również endorfiny – hormony szczęścia oraz oksytocyna, która odpowiada za pojawienie się skurczy mięśnia macicy.

Zastosowanie ziół może też przynieść dobre efekty na przyspieszenie porodu. Najczęściej stosowanym w tym celu ziołem są liście malin, a właściwie zastosowanie z nich naparu – liście malin mają poprawić kurczliwość mięśnia macicy. Po porodzie w okresie połogu można je również wykorzystać do lepszego obkurczania się mięśnia macicy oraz zmniejszenia krwawienia połogowego. Napar z liści malin można zacząć spożywać na 4 tygodnie przed porodem, z częstotliwością 3 x dobę.

Olejek z wiesiołka zawiera w swoim składzie kwas gamma linolenowy, który jest przez organizm przekształcany w prostaglandyny, które mają korzystne działanie na konsystencję i rozwieranie szyjki macicy.

Olejek szałwiowy ma właściwości pobudzające i wzmacniające skurcze macicy. Kilka kropli olejku można dodać do kąpieli lub połączyć z olejkiem migdałowym i taką mieszaninę wykorzystać do masażu, np. pleców.

Zastosowanie oleju rycynowego lub wykonanie lewatywy, są polecane przez niektórych specjalistów aczkolwiek budzą też sporo wątpliwości co do zasadności ich zastosowania. Olej rycynowy ma za zadanie pobudzić perystaltykę jelit, a w związku z tym pobudza macicę do pracy jaką ma wykonać, czyli do kurczenia się jej. Wykonanie lewatywy ma na celu pozbycie się z jelit mas kałowych, a w związku z tym ułatwić przechodzeniu główki dziecka przez kanał rodny w kierunku krocza dzięki czemu dziecko stymuluje szyjkę macicy do jej rozwierania się i inicjuje skurcze mięśnia macicy.

Masaż punktów akupresurowych, czyli punktów refleksogennych jest metodą chińską sprawdzającą się u części ciężarnych. Metoda ta wywoływania porodu polega na masażu punktu znajdującego się pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym oraz masażu miejsca znajdującego się ok. 2 cm nad kostką od wewnętrznej strony łydki.

mgr Agnieszka Popławska-Topor

położna prowadząca zajęcia Szkoły Rodzenia w Centrum Medycznym CMP