Bezpłatnie i online

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Polecam zajęcia! Pani Agnieszka ma ogromną wiedzę, wie jak ją przekazać, czyli konkretnie i z zaangażowaniem.
Ewelina

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Rewelacja! Format zajęć i tematyka bardzo interesująca. Polecam każdej przyszłej mamie.
Patrycja

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Ogrom merytorycznej i praktycznej wiedzy! To moje pierwsze dziecko, ale czuję się świetnie przygotowana.
Małgosia

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Przemiła Pani prowadząca, położna z długim stażem, która na bieżąco odpowiadała na pojawiające się pytania. Polecamy wszystkim przyszłym mamom i tatusiom!
Karolina

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Szkoła Rodzenia CMP Online to:

• dedykowana położna i konsultantka
• 15 godzin szkolenia
• bez wychodzenia z domu
• materiały szkoleniowe
• rehabilitacja uroginekologiczna
• rabaty i zniżki!

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Karmienie piersią noworodka rozpoczynamy w pierwszych 2 godzinach po porodzie, w kontakcie skóra do skóry. Noworodek bezpośrednio po urodzeniu kładziony jest na klatce piersiowej u matki, osuszany i przykryty pieluszką tetrową lub kocykiem.
Okrywamy dziecko, aby zapobiec wychłodzeniu, tam gdzie skóra noworodka nie przylega do skóry matki. Kontakt skóra do skóry trwa bezpośrednio 2 godziny w przeciągu których odbywa się karmienie dziecka, gdy noworodek wykazuje gotowość do podjęcia ssania. Kontakt skóra do skóry odbywa się nie zależnie od rodzaju porodu. Poród zabiegowy czy cięcie cesarskie nie jest przeciwwskazaniem do takiego kontaktu. W przypadku cięcia cesarskiego w wielu placówkach pierwsze karmienie odbywa się po zakończeniu zabiegu. Na sali operacyjnej jest czas na krótki kontakt matki z dzieckiem, ale nieprzerwany 2 godzinny kontakt skóra do skóry odbywa się na sali pooperacyjnej.

Do czasu zakończenia zabiegu personel medyczny proponuje ojcu dziecka kangurowanie malucha. Duża grupa mężczyzn chętnie korzysta z takiej możliwości. Kangurowanie przez ojca również jest wykorzystywane, gdy u kobiety zastosowano do cesarskiego cięcia znieczulenie ogólne z powodów zdrowotnych lub konieczności wykonania pilnego cc. W przeciągu 2 pierwszych godzin po porodzie noworodek jest aktywny i odruch szukania bardzo silny. Dziecko po urodzeniu zachowuje się instynktownie, położone na klatce piersiowej u mamy szuka piersi. To dobry moment na rozpoczęcie karmienia piersią. Budzi się również instynkt macierzyński u matki. Opóźnianie pierwszego karmienia może być przyczyną problemów ze ssaniem piersi.

Skin to skin contact pozwala na osiedlenie się na skórze dziecka niegroźnych dla niego bakterii ze skóry matki, ale również ma pozytywny wpływ na długość karmienia piersią. W czasie trwania pierwszego kontaktu należy ocenić stan noworodka i przeprowadzić wstępne badanie fizykalne. Ważenie, mierzenie, podanie witaminy K, szczepienie lub inne czynności, należy wykonać po zakończeniu pierwszego karmienia. Po porodzie noworodek ma prawo odpoczywać nawet do 12 godzin i nie podejmować ssania. W tym czasie mama i dziecko odpoczywają po trudach porodu. Należy zaproponować pierś po 7-8 godzinach, ale dziecko może nie podjąć ssania. Po upływie 12 godzin po porodzie regularnie karminy co 3 godziny, w ciągu doby może być jedna przerwa 4 godzinna. Natomiast od drugiej doby zaczynają się bardzo częste karmienia (8-12 na dobę), które umożliwiają odpowiednią stymulację laktacji.

W pierwszym przystawieniu do piersi na sali porodowej lub sali pooperacyjnej młodej mamie pomoże położna, pokaże jaką pozycje można wykorzystać, w jaki sposób można wykorzystać, w jaki sposób uchwycić pierś, oceni czy noworodek prawidłowo ssie.

Istnieje bardzo wiele pozycji do karmienia dziecka. Są one często zróżnicowane ze względu na sytuację, w jakiej znajduje się matka lub dziecko. Inaczej karmi się względu na sytuację, w jakiej znajduje się matka lub dziecko. Inaczej karmi się wcześniaka, inne pozycje wykorzystuje się po porodzie siłami natury, inne po cesarskim cięciu. W doborze pozycji do karmienia pomoże wykwalifikowany personel medyczny.

 

mgr Paulina Gano

Certyfikowany Doradca Laktacyjny, położna
 

 

Bibliografia:

1. Karmienie piersią w teorii i praktyce. Praca zbiorowa pod red. Nehring--GuguGugulska M, lska M, ŻukowskaŻukowska--RubikRubik,, MM.. PietkiewiczPietkiewicz,, A. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna; A. Kraków: Wydawnictwo Medycyna Praktyczna; 2012. Wydanie II poprawione. 2017.2012. Wydanie II poprawione. 2017.

2. Mleko kobiece jako naturalny produkt leczniczy. Piskorska--Jasiulewicz M., Jasiulewicz M., WitkowskaWitkowska--Zimny M. (2015) Problemy pielęgniarstwa.Zimny M. (2015) Problemy pielęgniarstwa.

3. Skutecznie o laktacji i karmieniu piersią. Red. Sztyber B, Dmochie o laktacji i karmieniu piersią. Red. Sztyber B, Dmoch--Gajzlerska E. Gajzlerska E. WUM 2015WUM 2015
 

Szczepienia przeciwko
COVID-19 w CMP!

Nowość! Pakiety badań
pocovidowych

Badania laboratoryjne w CMP
- umów się przed wizytą w oddziale