Bezpłatnie i online

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Wszystkim kobietom, potrzebującym wsparcia, opieki, dobrego słowa – polecam szkołę rodzenia w CMP. Polecam całe serce, które tam wkłada pani Agnieszka cud położna oraz pani Kasia kierowniczka tej szkoły. To kobiety, które dbają o drugiego człowieka, dają mu czas, pewność, przygotowanie do bycia mamą. A pani Kasia to wychodzi z sercem do wszystkich, nawet nie trzeba prosić o plansze czy linki do innych zajęć.
Agata, 21 października 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Polecam szkołę rodzenia Centrum CMP. Zajęcia były bardzo merytoryczne, miałam możliwość poznania Pani Położnej - gorąco polecam oraz zapoznania się z technikami pielęgnacji maluszka. Długoterminowo, najbardziej wartościowe zajęcia były właśnie z Panią Położną z pielęgnacji maluszka, technik karmienia i rodzicielstwa. Bardzo dobra szkoła!
Anna, 14 listopada 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Najlepsze zajęcia ever na żywo. Miła atmosfera, praktyczna wiedza i wiele bonusów od pani Kasi. Dużo ciekawych informacji i fajne materiały po szkole. Polecam! A położna jest najlepszym człowiekiem na świecie.
Ewelina, 27 września 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Zajęcia na żywo cudowne, wysoki poziom przekazywania wiedzy, bardzo podobały mi się informacje od położnej jej sposób przekazywania wiedzy.
Maria, 03 listopad 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Szkoła Rodzenia CMP Online to:

• dedykowana położna i konsultantka
• 15 godzin szkolenia
• bez wychodzenia z domu
• materiały szkoleniowe
• rehabilitacja uroginekologiczna
• rabaty i zniżki!

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Noworodki urodzone przedwcześnie mają duże zapotrzebowanie żywieniowe, wymagają specyficznego podejścia i opracowania indywidualnego programu żywieniowego. Podkreśla się, że najlepszym pożywieniem dla wcześniaków jest mleko matki, jednocześnie trzeba mieć na uwadze zapewnienie odpowiedniej kaloryczności diety.

Na świecie noworodki przedwcześnie urodzone stanowią 5-18% wszystkich nowo narodzonych dzieci. W Polsce każdego roku rodzi się 26–30 tys. wcześniaków.


Jak żywić wcześniaka po wyjściu ze szpitala?

Głównym celem karmienia wcześniaka jest zapewnienie mu odpowiedniego tempa wzrastania i rozwoju z jednoczesnym unikaniem przekarmienia.

Zalecenia ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii i Gastroenterologii Dziecięcej) mówią o stosowaniu w żywieniu wcześniaków pokarmu wzbogaconego kalorycznie.
Rekomendowane karmienie:
•    mleko matki ze wzmacniaczem lub
•    specjalna mieszanka mleka powypisowego o wyższej zawartości energii i białka.


Stwierdzono jednoznacznie – mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla wcześniaka, jednak mleko kobiece może nie być w pełni wystarczające pod względem zawartości kalorii, białka i składników mineralnych. Dlatego zaleca się wzbogacenie mleka matki o specjalne preparaty przeznaczone dla wcześniaków.

Podobnie jest w przypadku mlek modyfikowanych – nie zaleca się, aby dziecko urodzone przedwcześnie otrzymywało mieszankę standardową dla noworodków donoszonych. Ze względu na niższą zawartość kalorii i białka mleka standardowe powinny być zamienione na mieszanki powypisowe przeznaczone dla dzieci przedwcześnie urodzonych. Mieszanka powypisowa wzmocniona jest dodatkowo w witaminy i składniki mineralne.

Karmienie pokarmem kobiecym wzmocnionym kalorycznie lub mieszankami mleka modyfikowanego o podwyższonej kaloryczności wpływa na wzrost masy i długości ciała wcześniaka. Żywienie wcześniaków musi uwzględniać odpowiednią ilość białek - w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju insulinooporności i zapewnienia prawidłowego wzrastania dziecka.


Dodatkowe składniki diety niezbędne w diecie wcześniaka

Niemowlęta przedwcześnie urodzone mają większe zapotrzebowania na niektóre składniki diety, takie jak witaminy czy kwasy tłuszczowe.
Szczególną uwagę należy zwrócić na:
•    witaminy D i A,
•    długołańcuchowe nienasycone kwasy tłuszczowe LCPUFA (DHA, AA, EPA),
•    żelazo.

Stosowanie mieszanki o zwiększonej kaloryczności i zawartości białka powinno przyspieszyć wzrastanie noworodka, ale nie zawsze jest możliwość ich zastosowania. U wcześniaka mogą wystąpić zaburzenia karmienia - gorsza tolerancja wzbogaconego pokarmu, zaburzenia pracy jelit, brak możliwości wypijania odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego ważna jest staranna obserwacja dziecka, zwrócenie uwagi na to czy toleruje pokarm oraz czy prawidłowo się rozwija.


Obserwacja i monitowanie dziecka po wypisie ze szpitala

Ocenę rozwoju dziecka należy dokonywać za pomocą specjalnych siatek centylowych opracowanych dla wcześniaków – siatki centylowe Fenton.

W ocenie wzrastania wcześniaka należy uwzględnić:
- masę i długość ciała,
- obwód głowy,
- grubość fałdu skórnego,
- skład ciała (tkanka beztłuszczowa, tkanka tłuszczowa).

Pierwsze 6-8 tygodni po wypisie ze szpitala to okres intensywnej obserwacji dziecka.
Naszą uwagę powinny zwrócić nieprawidłowości wzrastania takie jak:
- przyrost masy ciała <25 g/dobę
- przyrost długości ciała <1 cm/tydzień
- przyrost obwodu głowy <0,5 cm/tydzień

Żywienie wcześniaka w warunkach domowych wymaga dużej cierpliwości, determinacji i uważności ze strony rodziców/opiekunów. Stały kontakt z lekarzem, pielęgniarką i dietetykiem jest niezwykle pomocny, szczególnie w pierwszych tygodniach dynamicznego rozwoju wcześniaka, który chce szybko dogonić swoich rówieśników.


mgr Katarzyna Różycka

dietetyk kliniczny w Centrum Medycznym CMP Piaseczno

 

 

 

Bibliografia
1. Szczapa J. Żywienie wcześniaków po wypisaniu ze szpitala. Postępy Neonatologii, 2018;24(1)

 

Nowość! Pakiety badań
pocovidowych

Badania laboratoryjne w CMP
- umów się przed wizytą w oddziale