Bezpłatnie i online

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Wszystkim kobietom, potrzebującym wsparcia, opieki, dobrego słowa – polecam szkołę rodzenia w CMP. Polecam całe serce, które tam wkłada pani Agnieszka cud położna oraz pani Kasia kierowniczka tej szkoły. To kobiety, które dbają o drugiego człowieka, dają mu czas, pewność, przygotowanie do bycia mamą. A pani Kasia to wychodzi z sercem do wszystkich, nawet nie trzeba prosić o plansze czy linki do innych zajęć.
Agata, 21 października 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Polecam szkołę rodzenia Centrum CMP. Zajęcia były bardzo merytoryczne, miałam możliwość poznania Pani Położnej - gorąco polecam oraz zapoznania się z technikami pielęgnacji maluszka. Długoterminowo, najbardziej wartościowe zajęcia były właśnie z Panią Położną z pielęgnacji maluszka, technik karmienia i rodzicielstwa. Bardzo dobra szkoła!
Anna, 14 listopada 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Najlepsze zajęcia ever na żywo. Miła atmosfera, praktyczna wiedza i wiele bonusów od pani Kasi. Dużo ciekawych informacji i fajne materiały po szkole. Polecam! A położna jest najlepszym człowiekiem na świecie.
Ewelina, 27 września 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Zajęcia na żywo cudowne, wysoki poziom przekazywania wiedzy, bardzo podobały mi się informacje od położnej jej sposób przekazywania wiedzy.
Maria, 03 listopad 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Szkoła Rodzenia CMP Online to:

• dedykowana położna i konsultantka
• 15 godzin szkolenia
• bez wychodzenia z domu
• materiały szkoleniowe
• rehabilitacja uroginekologiczna
• rabaty i zniżki!

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Kluczowym czasem dla rozwoju preferencji i nawyków żywieniowych dziecka jest okres między 13 a 36 miesiącem życia. Niemal każdego dnia możemy obserwować wybory i decyzje żywieniowe, jakie podejmuje nasz maluszek. Dlatego szczególnie w tym czasie potrzebny jest dobry przykład ze strony rodziców i opiekunów dziecka, pokazujący co jest zdrowe, a czego należy unikać.

 


Dlaczego początkowe żywienie dziecka jest tak ważne?

 

Naukowcy z całego świata alarmują, że społeczeństwo od dziesięcioleci nieustannie tyje - choroby cywilizacyjne dotykają coraz młodsze pokolenia. Ważne, aby od najmłodszych lat kształtować nawyki żywieniowe u dzieci. Programowanie metabolizmu dziecka zaczyna się już na etapie ciąży - to co zjada przyszła mama, znacząco wpływa na rozwój dziecka. Następnie ważne są pierwsze 3 lata dziecka - nawyki żywieniowe w tym czasie warunkują późniejszą podatność na choroby, skłonność do występowania alergii czy kondycję układu odpornościowego.

Odpowiednie nawyki żywieniowe zapewnią dziecku prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny.

 


Błędy w żywieniu dzieci – co najczęściej robimy źle?

 

Nieodpowiedni moment rozszerzania diety u niemowląt

Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne wprowadzanie pokarmów uzupełniających dietę niemowląt nie jest korzystne i niesie za sobą pewne konsekwencje. Uznaje się, że przedział czasowym, w którym najlepiej wprowadzać nowe pokarmy do diety dziecka przypada między 17. a 26. tygodniem życia. Pamiętajmy jednak, że najkorzystniejszym pokarmem dla niemowląt jest mleko matki – zaleca się wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia.  Nie bójmy się i nie opóźniajmy wprowadzania pokarmów uznawanych za alergizujące - gluten, jaja czy ryby.

 

Przekarmianie dziecka

Aż 60% dzieci pomiędzy 6. a 12 miesiącem życia spożywa 7 lub więcej posiłków w ciągu dnia. Ryzyko przekarmienia dziecka wzrasta w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym lub kaszką – pamiętaj, aby przygotowywać mieszankę mleczną/kaszkę zgodnie z zaleceniami na opakowaniu (nie należy dosypywać dodatkowej miarki lub dwóch). „Więcej” w tym przypadku nie oznacza „lepiej”, a powtarzający się nadmiar pokarmu może prowadzić do nadwagi i otyłości u dziecka.

 

Nieodpowiednia konsystencja pokarmów

Dziecko po ukończeniu 6 miesiąca życia (ważne jest, aby samodzielnie siedziało) może próbować swoich umiejętności gryzienia pokarmów. Wtedy właśnie dziecko ma największą ochotę i zdolność do nauki gryzienia i żucia - warto podawać pokarm o różnej konsystencji (np. gotowane warzywa, makaron, miękkie owoce). Zbytnie rozdrabnianie pokarmów może negatywnie wpłynąć na aparat mowy (opóźnić procesy uczenia mówienia i spowodować wady wymowy).

 

Zbyt mała ilość płynów w diecie dziecka

Jednym z częstszych problemów osób dorosłych jest wypijanie niewystarczającej ilości płynów. Podobnie jest u dzieci – co prawda często wypijają one duże ilości płynów, ale są to głównie soki i słodkie napoje. Bardzo złym nawykiem, niestety jeszcze spotykanym wśród młodych mam jest dopojanie niemowląt wodą z glukozą lub słodkimi granulowanymi herbatkami. Trzeba pamiętać, że zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia niemowlęta do 6 miesiąca życia karmione piersią nie muszą otrzymywać dodatkowych płynów. Wyjątkową sytuacją, gdy dziecko ma większe zapotrzebowanie na płyny, są wymioty, biegunka, gorączka - wówczas istnieje duże ryzyko odwodnienia. Podajemy wtedy dziecku wodę niegazowaną, niskozmineralizowaną (zawartość soli mineralnych < 500 mg/l). Dzieci po 6 miesiącu życia lub karmione mlekiem modyfikowanym również mogą otrzymywać wodę. Ważne, aby nie zastępować wody sokami.

 

Dosalanie lub dosładzanie posiłków dziecka

Jednym z częstszych błędów, które popełniają dorośli w żywieniu dzieci, jest zbytnie doprawiania posiłków/napojów – szczególnie dotyczy to smaku słonego i słodkiego.

Pamiętajmy, że niemowlęta inaczej odczuwają smaki niż starsze dzieci czy dorośli. Dobrym przykładem są gotowe dania obiadowe w słoiczkach – dla osoby dorosłej mogą wydawać się mdłe i niedoprawione, a dla dziecka taki właśnie neutralny smak jest idealny i nie powinniśmy go zmieniać. Podobnie jest w przypadku samodzielnie przygotowywanych posiłków w domu – nie dosalaj potraw, które chcesz podać swojemu dziecku.

Dosładzanie posiłków i napojów to źródło dodatkowych kalorii, co sprzyja nadwadze i otyłości, a także może prowadzić do rozwoju próchnicy. Nie dosładzaj wody, kompotów, herbat oraz uważaj na gotowe produkty, które mogą zawierać dodatkowy cukier.

 

Spożywanie posiłków z „dorosłego” stołu

Pamiętajmy, że dziecko to nie jest mały dorosły – posiłki przygotowywane dla dorosłych nie mogą trafić na talerz dziecka. Są to często produkty smażone, duszone w nadmiernej ilości tłuszczu lub zbyt mocno przyprawione.

Nie proponuj dziecku również słonych i słodkich przekąsek – zawierają one zbyt dużo soli, cukru, innych przypraw, barwników i dodatkowych substancji niewskazanych dla dziecka.


 

mgr Katarzyna Różycka

dietetyk kliniczny w CMP Piaseczno

Szczepienia przeciwko
COVID-19 w CMP!

Nowość! Pakiety badań
pocovidowych

Badania laboratoryjne w CMP
- umów się przed wizytą w oddziale