Zgłoszenie urodzenia dziecka to dla wielu rodziców pierwsza formalność, której dokonują po jego narodzinach. W tym celu należy udać się do urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce urodzenia dziecka. To również moment, w którym nastąpi zameldowanie dziecka oraz nadanie mu numeru PESEL. Sprawdź, w jakim czasie należy zarejestrować urodzenie dziecka i jakich należy dopełnić formalności.

Termin na zgłoszenie urodzenia dziecka
Zgodnie z przepisami, zgłoszenie urodzenia dziecka powinno nastąpić w ciągu 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia. Kartę urodzenia sporządza szpital i przekazuje właściwemu urzędowi stanu cywilnego w ciągu 3 dni. Akt urodzenia, które otrzymuje każde dziecko urodzone na terytorium RP, sporządzany jest na podstawie karty urodzenia.
Co, jeśli przekroczę termin na zgłoszenie urodzenia dziecka?
Jeżeli nie zdążysz dokonać zgłoszenia urodzenia dziecka w powyższym terminie, kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzi akt urodzenia z urzędu i poinformuje o tym rodziców dziecka.
Już wiesz, że masz 21 dni na zgłoszenie urodzenia dziecka. Sprawdź, która forma będzie dla Ciebie wygodniejsza – tradycyjna czy elektroniczna?
1. ZGŁOSZENIE URODZENIA DZIECKA W URZĘDZIE
Kto może dokonać zgłoszenia urodzenia dziecka?
Zgłoszenia urodzenia dokonują matka lub ojciec dziecka posiadający pełną zdolność do czynności prawnych.
Jeżeli jesteście małżeństwem, zgłoszenia może dokonać samodzielnie każdy z rodziców – mama albo tata. Ma to związek z tzw. domniemaniem prawnym, polegającym na przyjęciu założenia, że mąż matki dziecka jest ojcem dziecka, w związku z czym oboje rodzice mają pełną władzę rodzicielską.  Oznacza to, że zarówno mama jak i tata mogą w równym stopniu dokonywać czynności w imieniu swoich dzieci.
W przypadku par, które nie są małżeństwem zgłoszenie urodzenia wymaga obecności:
⦁    obojga rodziców, jeśli przed urodzeniem się dziecka ojciec dziecka nie złożył oświadczenia o uznaniu ojcostwa lub złożył je, ale matka dziecka jeszcze go nie potwierdziła;
⦁    jednego z rodziców, jeśli przed urodzeniem dziecka ojciec dziecka złożył stosowne oświadczenie i matka dziecka je potwierdziła.
W przypadku osoby, której osobisty udział w czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego w siedzibie urzędu stanu cywilnego nie jest możliwy z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody, czynności tej można dokonać w miejscu pobytu tej osoby, jeżeli pozwalają na to okoliczności.
Zgłoszenia urodzenia można również dokonać przez pełnomocnika.
Czy osobistego zgłoszenia urodzenia można dokonać bez obecności mamy dziecka?
Gojące się rany, problemy z chodzeniem, rozkręcająca się laktacja – stan, w którym znajdują się mamy po porodzie często nie pozwala na dłuższe wyjście z domu. Jeśli jesteś w związku małżeńskim, Twój mąż może dokonać zgłoszenia samodzielnie.
Jeśli jesteś w związku nieformalnym, samodzielne zgłoszenie urodzenia dziecka przez jego ojca  będzie możliwe, jeśli uznał ojcostwo dziecka po jego poczęciu, a przed jego narodzeniem.