Bezpłatnie i online

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Wszystkim kobietom, potrzebującym wsparcia, opieki, dobrego słowa – polecam szkołę rodzenia w CMP. Polecam całe serce, które tam wkłada pani Agnieszka cud położna oraz pani Kasia kierowniczka tej szkoły. To kobiety, które dbają o drugiego człowieka, dają mu czas, pewność, przygotowanie do bycia mamą. A pani Kasia to wychodzi z sercem do wszystkich, nawet nie trzeba prosić o plansze czy linki do innych zajęć.
Agata, 21 października 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Polecam szkołę rodzenia Centrum CMP. Zajęcia były bardzo merytoryczne, miałam możliwość poznania Pani Położnej - gorąco polecam oraz zapoznania się z technikami pielęgnacji maluszka. Długoterminowo, najbardziej wartościowe zajęcia były właśnie z Panią Położną z pielęgnacji maluszka, technik karmienia i rodzicielstwa. Bardzo dobra szkoła!
Anna, 14 listopada 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Najlepsze zajęcia ever na żywo. Miła atmosfera, praktyczna wiedza i wiele bonusów od pani Kasi. Dużo ciekawych informacji i fajne materiały po szkole. Polecam! A położna jest najlepszym człowiekiem na świecie.
Ewelina, 27 września 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Zajęcia na żywo cudowne, wysoki poziom przekazywania wiedzy, bardzo podobały mi się informacje od położnej jej sposób przekazywania wiedzy.
Maria, 03 listopad 2022

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Szkoła Rodzenia CMP Online to:

• dedykowana położna i konsultantka
• 15 godzin szkolenia
• bez wychodzenia z domu
• materiały szkoleniowe
• rehabilitacja uroginekologiczna
• rabaty i zniżki!

5 na 5 użytkowników poleca nas!

Masaż Shantala to tradycyjny masaż indyjski, posiadający tysiącletnią tradycję. Według ajurwedy praktykuje się go od 28 dnia po narodzinach do około 2 roku życia i jest on przekazywany z pokolenia na pokolenie, córkom przez matki lub babcie. Pierwszy raz został on opisany w 1976roku przez francuskiego położnika, pisarza i fotografa Frédéricka Leboyera w książce, do dzisiaj bardzo popularnej we Francji, "Shantala. Un art traditionnel : le massage des enfants", Seuil. (Shantala. Tradycyjna sztuka. Masaż dzieci).

W książce "Shantala" Leboyer opisuje właśnie potrzebę dotyku, którą można zaspokoić między innymi przez masaż.

Dotyk jest pierwszym rozwijającym się zmysłem już około 8 tygodnia od poczęcia całe ciało płodu jest wrażliwe na dotyk. Rozwój zmysłu dotyku uzależniony jest od rozwoju tworzącego się układu nerwowego. Wiemy, że w  rozwoju zarodkowym cewa nerwowa będąca początkiem mózgu i rdzenia kręgowego rozwija się z ektodermy. Tak, więc skóra i układ nerwowy rozwijają się razem, z tego samego listka zarodkowego. Skóra niemowlęcia jest największym receptorem jego ciała – zewnętrzną reprezentacją układu nerwowego.  Skóra pokrywa całe ciało dziecka jest cienka, delikatna przez co niemowlę i małe dziecko lepiej odbiera wszystkie bodźce dotykowe. Zmysł dotyku jest najlepiej rozwiniętym zmysłem niemowlęcia.

Masaż to nie nowość dla dziecka. Sama natura podejmuje masaż dziecka długo przed jego narodzinami. Kiedy dziecko pływa w brzuchu mamy, jest masowane przez przepływające wody płodowe i mięsień macicy oraz dotyk mamy i taty. Początkowo delikatne głaskanie macicy w trakcie porodu przemieniają się w nacisk, potem w rytmiczne skurcze i ruchy parte, które stymulują rozwój skóry i innych organów. Poród jest pierwszym tak intensywnym doświadczeniem oraz mającym duże znaczenie dla dobrego startu w nowe życie.

Masaż Shantala jest masażem dla niemowląt, ale nie tylko; daje pozytywne rezultaty także zastosowany dla dzieci starszych, a w Holandii przystosowano go również dla dorosłych.

Regularny, czuły masaż może zastąpić zabawki czy stymulatory, jakimi rodzice są karmieni przez producentów artykułów dla dzieci. W czasie masażu dziecko nie tylko dostaje dawkę bodźców sensorycznych, ale także buduje więź emocjonalną z rodzicem czy opiekunem. Bazę na całe życie.

Masaż relaksuje, ale również może być prewencyjny czy leczniczy w przypadkach kolek, lęków, trudności w zasypianiu czy problemów rozwojowych dziecka. Zalecany jest również wcześniakom, które wydają się bardzo kruche, ale potrzebny jest im do prawidłowego rozwoju pewien rodzaj nacisku na ich ciało. Dotyk ten nie może być samym głaskaniem, gdyż może irytować dziecko. Powinien być to odpowiednio dobrany nacisk położonych dłoni lub tylko opuszków naszych palców na ciele wcześniaka.

Badania Tiffany Field z Touch Research Institut w Miami dowodzą, że głaskanie nie wspomaga przybierania na wadze wcześniaków, w przeciwieństwie do gestów wykonywanych z pewnym naciskiem.
Ważną funkcją częstego i regularnego masażu jest jego moc ochronna na całe życie w sferze seksualnej człowieka. Dziecko dowiaduje się, niewerbalnie, w sposób naturalny, co to jest dobry dotyk. Co się czuje, jak zachowuje się osoba, która dotyka z miłością, która robi to, aby nam coś podarować. Późniejsze kontakty będą na tym bazować.

Po masażu dzieci są spokojniejsze, lepiej śpią, wzmacnia się poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Dzieciom pomaga to zarówno w rozwoju fizycznym, emocjonalnym i intelektualnym. Masaż jest szczególnie korzystny dla dzieci niespokojnych, rozdrażnionych, zanoszących się płaczem oraz dzieci przejawiających zaburzenia jelitowe.  Ukojenie znajdą tu też maluchy które źle sypiają.

Masaż obejmuje całe ciało dziecka. Tą drogą dążymy się do zbudowania bliskiego kontaktu z dzieckiem, dając mu odczuć, że jest darzone zaufaniem, w pełni akceptowane. Masaż Shantala ma też zbawienny wpływ na osobę wykonującą go. Mama, albo Tata masując dziecko uczy się rozpoznawać potrzeby własnego dziecka. Uczy się języka ciała niemowlęcia, jak rozumieć reakcje niemowlęcia, czy starszego dziecka, które pokazuje nam granice swoich możliwości. Tak często jesteśmy zabiegani, że sami czerpiemy radość z tej niepowtarzalnej relacji z dzieckiem, kiedy to czas nie ma dla nas znaczenia. Jesteśmy tylko my i dziecko.

Masaż Shantala pomaga kobietom zagrożonym wystąpieniem depresji poporodowej lub tym u których depresja już wystąpiła. Poprawia pewność siebie, wiarę w siebie i swoje umiejętności opieki nad dzieckiem. Pomaga tworzyć  więź z dzieckiem. Z tych też powodów nauka masażu Shantala zalecana jest również rodzicom planującym adopcję. Ten sposób poznania dziecka daje obu stronom poczucie bezpieczeństwa. Masując dziecko można przekazać mu  swoje uczucia - akceptację i miłość. Jest to okazja by uczyć się siebie nawzajem.

Naukowa analiza przeprowadzona przez lekarzy specjalistów potwierdza ogromny wpływ tego masażu na psychikę dziecka i jego całościowy rozwój fizyczny.

Serdecznie zapraszam chętnych rodziców, a także kobiety w ciąży na warsztaty z masażu Shantala, lub konsultacje indywidualne.

 Magdalena Hryciuk

położna, instruktorka masażu Shantala

 


Źródło:
Leboyer Frédéricka Shantala. Un art traditionnel : le massage des enfants, Seuil.
McClure Vilmala, Le massage des bébés, Tchou, 2006.
Vyas Kiran, Belforti Danielle, Testas-Lemasson Sandrine, Le massage des bébés selon la tradition ayurvédique, Marabout, 2005.

Szczepienia przeciwko
COVID-19 w CMP!

Nowość! Pakiety badań
pocovidowych

Badania laboratoryjne w CMP
- umów się przed wizytą w oddziale